DEBATA OXFORDZKA

Uczniowie klasy III a naszej  szkoły byli gospodarzami  DEBATY OXFORDZKIEJ. Idea debaty oksfordzkiej oparta jest na chęci prowadzenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa zaprezentowania swojego stanowiska. Debata dotyczyła kwestii samodzielności w szkole.

W dniu 09.06.2022 gościliśmy uczestników debaty oxfordzkiej ,klasę VII ze szkoły Podstawowej nr 4 oraz klasę VIII ze szkoły Podstawowej nr 21. Temat  debaty  to:

SZKOŁA UCZY SAMODZIELNOŚCI.

Rozmowy toczyły się wokół powyższej tezy między jej obrońcami – propozycją SP 21 a stroną próbującą ją podważyć – opozycją z SP 4.
Po krótkich mowach wstępnych obu stron, dyskusja skoncentrowała się na wybranych zagadnieniach związanych z samodzielnością w szkole. Mówcy propozycji przedstawili argumenty,że szkoła uczy i rozwija  samodzielność. Uczniowie mają możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w działaniach szkolnych. Przeciwnicy – opozycja próbowała  udowadnić, że , tylko nauczyciele decydują o funkcjonowaniu szkoły.
Dyskusja okazała się niezwykle emocjonująca, jury debatowało dość długo , co świadczy o wyrównanym  poziomie obu stron.

Po zakończeniu postanowiono kontynuować debaty oxfordzkie  w naszej szkole.