Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu ogłasza KONKURS WIEDZY O GOSPODARCE I FUNDUSZACH UNIJNYCH. Do udziału zapraszamy uczniów liceów ogólnokształcących i techników oraz branżowych szkół II stopnia.
Celem wydarzenia jest rozwijanie zainteresowań ekonomią wśród uczniów szkół średnich, propagowanie zasad racjonalnego gospodarowania, promowanie postaw przedsiębiorczych oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży w zakresie wykorzystania funduszy unijnych, jak również wspieranie rozwoju najbardziej utalentowanej młodzieży oraz zachęcanie jej do kontynuowania kształcenia na poziomie studiów wyższych.
Konkurs patronatem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. uczelni.
HARMONOGRAM KONKURSU
WIEDZY O GOSPODARCE I FUNDUSZACH UNIJNYCH
HARMONOGRAM | |
Zgłoszenie udziału szkoły do Konkursu wraz z podaniem liczby uczestników etapu szkolnego | do 20.01. 2022 r. |
ETAP I (szkolny) – rozpoczęcie o godz. 9:00 | 09.02 2022 r. |
Przekazanie przez szkoły protokołu z etapu szkolnego | 16.02.2022 r. |
Etap II – finał – rozpoczęcie o godz. 10.00 | 02.03.2022 r. |
Ogłoszenie przez Komitet Organizacyjny listy laureatów Konkursu i wręczenie nagród. | Data zostanie podana w dniu finału konkursu |
REGULAMIN
KONKURSU WIEDZY O GOSPODARCE I FUNDUSZACH UNIJNYCH
- 1
Organizator
- Organizatorem Konkursu jest Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu
- 2
Cel konkursu
- Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań ekonomią wśród uczniów szkół średnich, propagowanie zasad racjonalnego gospodarowania, promowanie postaw przedsiębiorczych oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży w zakresie wykorzystania funduszy unijnych, jak również wspieranie rozwoju najbardziej utalentowanej młodzieży oraz zachęcanie jej do kontynuowania kształcenia na poziomie studiów wyższych.
- 3
Uczestnicy Konkursu
- Do konkursu mogą przystąpić uczniowie liceów ogólnokształcących i techników oraz branżowej szkoły II stopnia.
- W Konkursie może wziąć udział dowolna liczba uczniów z jednej szkoły.
- Warunkiem przystąpienia do Konkursu jest wyrażenie zgody na przetwarzanie i nieodpłatne wykorzystywanie danych osobowych uczestnika przez Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu dla celów postępowania kwalifikacyjnego, promocyjnych, dokumentowania przebiegu Konkursu, a także na publikowanie sprawozdań z przebiegu i wyników zawodów poszczególnych etapów. Organizator Konkursu Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu – może ujawnić i przekazać podmiotom trzecim dane osobowe i wizerunek uczestnika Konkursu w celach informacyjnych związanych z jej organizacją i przebiegiem za pomocą środków masowego przekazu, w tym mediów elektronicznych.
- 4
Komisja Konkursowa
- Całokształtem prac związanych z konkursem kieruje powołany przez Dyrektora Instytutu Komitet Organizacyjny (zwany dalej Organizatorem) wyłoniony spośród pracowników, który pełni jednocześnie funkcję Jury Konkursu.
- 5
Siedziba konkursu
- Siedziba konkursu mieści się w gmachu Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu przy Al. Grunwaldzkiej
- 6
Przebieg konkursu
- Konkurs ma formułę dwuetapową:
- Etap I – odbywa się w szkołach;
- Etap II – odbywa się w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy Al. Grunwaldzkiej 137;
- Etap I i II przeprowadzany jest w formie pisemnej.
- 7
Harmonogram Konkursu
- Zgłoszenie udziału szkoły do Konkursu wraz z podaniem liczby uczestników etapu szkolnego – 01.2022 r.;
- ETAP I (szkolny) – 09.02 2022 r. – rozpoczęcie o godz. 9:00;
- Przekazanie przez szkoły protokołu z etapu szkolnego – 02.2022 r. (wyłącznie na wskazanym przez Organizatora konkursu formularzu zgłoszeniowym);
- Etap II – finał – 02.03.2022 r. – rozpoczęcie o godz. 10.00;
- Ogłoszenie przez Komitet Organizacyjny listy laureatów Konkursu i wręczenie nagród – data zostanie podana w dniu finału konkursu.
- 7
Organizacja etapu I – szkolnego
- Zgłoszenia udziału szkoły w Konkursie dokonuje dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel – koordynator, drogą elektroniczną na adres: konkurs_ie@pwsz.elblag.pl
- Etap I przeprowadza Komisja Szkolna, reprezentowana przez dyrektora lub wicedyrektora szkoły, nauczycieli przedmiotów ekonomicznych lub pokrewnych.
- Komisja Szkolna przeprowadza akcję informacyjną w formie zwyczajowo przyjętej w szkole mającą na celu zachęcenie uczniów do udziału w Konkursie.
- Etap pierwszy odbędzie się w dniu 02 2022 r. – rozpoczęcie o godz. 9:00 na terenie szkoły.
- Uczestnicy Konkursu rozwiązują test jednokrotnego wyboru. Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Na rozwiązanie testu uczestnik Konkursu ma 45 minut.
- Do etapu drugiego przechodzi trzech uczestników z każdej szkoły biorącej udział w Konkursie z najwyższą liczbą uzyskanych punktów.
- W przypadku równej liczby punktów uzyskanych przez więcej niż troje uczniów, nauczyciel-koordynator konkursu na poziomie szkoły dokonuje wyboru maksymalnie trojga uczniów spośród uczniów z takimi samymi wynikami na podstawie ustalonych przez siebie kryteriów.
- Komisja Szkolna do dnia 16.02.2022 r. przekazuje drogą elektroniczną na adres: konkurs_ie@pwsz.elblag.pl protokół z nazwiskami trzech uczniów z najwyższymi wynikami.
- 8
Organizacja etapu II – finał
- Finał konkursu odbędzie się dnia 03.03.2022 r. w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy Al. Grunwaldzkiej 137.
- Test finałowy ma formułę pisemną. Na rozwiązanie testu uczestnik Konkursu ma 45 minut.
- 9
Ogłoszenie wyników konkursu
- Tryb ogłoszenia wyników konkursu zostanie określony przez Organizatora.
- Nauczyciele – koordynatorzy zostaną powiadomieni drogą elektroniczną o sposobie ogłoszenia wyników.
- 10
Nagrody i wyróżnienia
- Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa, a nauczyciele- koordynatorzy podziękowania za wkład pracy włożony w przygotowanie uczniów do Konkursu.
- Laureaci Konkursu za zajęcie I, II i III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe. wręczone przez Jego Magnificencję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, które nastąpi we wskazanym przez Organizatora terminie.
- 11
Zakres tematyczny i literatura
- Pytania testowe zostaną przygotowane przez Komisję Konkursową na podstawie literatury oraz w odniesieniu do aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie.
- Zakres tematyczny i literatura zalecana w ramach przygotowania do Konkursu:
- ZAKRES TEMATYCZNY:
popyt, podaż, determinanty, mechanizm rynkowy i równowaga rynkowa, rodzaje przedsiębiorstw, teoria kosztów, rynek czynników wytwórczych, podstawowe pojęcia makroekonomii, produkt i dochód narodowy, oszczędności i inwestycje, cykl koniunkturalny, globalny popyt i globalna podaż, bezrobocie, system pieniężny i inflacja, bankowość centralna i polityka pieniężna, Rada Polityki Pieniężnej, budżet państwa i polityka fiskalna, handel międzynarodowy i kursy walutowe, europejska unia gospodarcza i walutowa, krypto waluty, struktura Funduszy Europejskich, zasady działania Funduszy Europejskich, kluczowe pojęcia związane z dotacjami unijnymi, źródła finansowania przedsiębiorstwa, ubezpieczenia społeczna, pojęcie, strategie zarządzania, proces planowania oraz rodzaje decyzji, struktury organizacyjne, style kierowania, uwarunkowania rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, biznesplan, formy opodatkowania, konkurencja i konkurencyjność, marketing, marketing-mix, otoczenie przedsiębiorstwa.
- LITERATURA:
- Makieła, T. Rachwał, Krok w przedsiębiorczość. Podręcznik do podstaw przedsiębiorczości dla szkół ponadpodstawowych
- Kwiatkowski, R. Milewski Podstawy ekonomii, PWN, Warszawa 2018
- Musiałkiewicz, Marketing, Wyd. Ekonomik , Warszawa 2014
- W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
- Banaszczak-Soroka, Instytucje i uczestnicy rynku kapitałowego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.
- Hazlitt, Ekonomia w jednej lekcji, Instytut Ludwiga von Misesa, Warszawa 2018.
- Kwiatkowski, Bezrobocie. Podstawy teoretyczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
- https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/guides/blue_book/blueguide_pl.pdf
- 12
Postanowienia końcowe
- Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
- Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania danych personalnych Uczestników Konkursu.
- Organizator zastrzega sobie prawo do natychmiastowego zdyskwalifikowania z udziału w Konkursie Uczestnika nieprzestrzegającego postanowień Regulaminu.
- Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w Regulaminie.
- W sprawach nieuregulowanych Regulaminem decyduje Komisja Konkursowa.
- Organizator oświadcza, iż dane osobowe uczestników konkursu będą wykorzystywane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięscy i przyznania nagrody. Poprzez podanie danych uczestnik konkursu oraz reprezentowana przez niego szkoła wyrażają zgodę na ich opublikowanie na stronie internetowej Uczelni.
Osobą udzielającą szczegółowych informacji na temat Konkursu jest:
Sekretarz konkursu:
dr inż. Anetta Waśniewska, tel. 605 570 568, e-mail: konkurs_ie@pwsz.elblag.pl