Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie Powszechnym – etap międzyszkolny

27 lutego 2024 roku nasi uczniowie Jakub Łuczak z klasy 3b oraz Adrian Żółty z klasy 3d reprezentowali ZSZ nr 1 w międzyszkolnym etapie Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie Powszechnym, w którym zajęcli 6 miejsce w mieście.

Etap międzyszkolny składał się z dwóch części. W pierwszej części zespoły miały do rozwiązania pisemny test złożony z 50 pytań, który został opracowany na podstawie obowiązującego programu nauczania przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” oraz w oparciu o ogólne przepisy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Druga część teoretyczno- praktyczna obejmowała przepisy ogólne i ogólne zasady ruchu drogowego, praktyczne udzielanie pomocy w nagłych wypadkach oraz ochronę przeciwpożarową.

Celem olimpiady było:

• popularyzowanie problematyki bezpieczeństwa i ochrony ludności wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych,
  • przygotowanie młodzieży do racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń cywilizacyjnych,
  • kształtowanie nawyków i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
  • popularyzacja znajomości przepisów o ruchu drogowym,
  • kształtowanie świadomości i postaw a przede wszystkim przygotowanie młodego pokolenia na przeciwstawienie się realnym i potencjalnym zagrożeniem związanym z występowaniem klęsk żywiołowych i innych niebezpieczeństw wywołanych siłami natury lub działalnością człowieka oraz udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w tych zdarzeniach.